google translate
logo

Gelinlik Nasıl Temizlenir?

Gelinlik seçiminiz ne kadar doğru olursa işiniz de o kadar kolay olur. Çok kırışmayan ve leke tutmayan kumaşları tercih etmenizde fayda vardır. Gelinliğin özelliklerine göre bir yıkama yöntemi belirlenir.

Hayallerinizi süsleyen bir gelinliğe kavuştunuz, tam istediğiniz gibi. Belki ilerde kızınız olursa onun için saklamak istiyorsunuz, belki de en mutlu gününüzün yegane hatırası olarak bir köşede kalsın istiyorsunuz.

Yoğun geçen bir düğün gününün ardından gelinliğiniz haliyle biraz kirlenmiş olacaktır. Lekeler kumaşa iyice işlemeden temizliğinin yapılması gerekir. Bu durumda önceden anlaştığınız bir kuru temizleme firması varsa endişe etmenize gerek yok.

Peki, ben kendim temizlemek istiyorum diyorsanız nelere dikkat etmelisiniz? İşte sizin için önerilerimiz.

Gelinlik kumaşı ne olursa olsun dikkat edilmesi gereken ortak noktalar vardır:

·  Yüksek ısılarda yıkama yapmayın.

· Çıkmayan lekeler üzerinde çok uğraşmayın, kumaşı tahriş edebilirsiniz. Uzmanına danışın veya kuru temizlemeye başvurun.

· Çamaşır suyunu kullanmaktan kaçının, beyazlatıcıları tercih edin. Çamaşır suyu kumaş elyaflarını yıpratır.

· Deterjanın leke bırakmaması için suda iyi çözünmüş olmasına dikkat edin.

Bunların dışında dikkat etmeniz gerekenler;

· İşlemeler, boncuklar, özel taşlar gibi detayları olan gelinlikler özenle temizlenmelidir. Kimyasal maddeler aksesuarların yapısını bozabilir, renklerinde değişim meydana gelebilir.

· Organize ipek kumaş bir gelinliğiniz varsa düşük ısıda yıkayın ve düşük ısıda buhar vermeden ütüleyin.

· Gelinliğiniz doğal ipekten yapılmışsa kuru temizlemeye vermelisiniz. Ama çok isterseniz evde de yıkayabilirsiniz. Elde ve ılık su ile yıkayın. Yıkama sonrası sıkmayın.

· Dantel ağırlıklı bir gelinliğiniz varsa suda tamamen çözünen deterjanları tercih edin. Soğuk suda durulayın.

·  Gelinliğiniz şeffaf organze kumaş ise 30-40 derecede elde yıkayın. Çitilemeyin ve yıkama sonrası sıkmayın. Organze ipekten üretildiği için düşük ısıda ve buharsız ütüleyin.

Gelinlik bakımı ve temizliği bilgi isteyen bir iştir, özellikle detayları fazla olan işlemeli modellerin bakımı dikkat ister. Sonrasında hayal kırıklığına uğramamak için uzman kişilerden yardım alın. Gelinlikği evde temizlemekten çekiniyor iseniz kurutemizlemeye verebilirsiniz.
Web Tasarım